2020-09-26 spektakl "Rubinowe gody"

    Artystyczne szkło zamknięte w unikatowych formach wypełniło przestrzeń Galerii Miejskiej na piętrze inowrocławskiego teatru. 10 maja 2019 roku swoje prace zaprezentowała najbardziej utytułowana inowrocławska artystka i projektantka Katarzyna Hałas. Na ekspozycje zatytułowaną „Potłuczeni”, którą można oglądać do końca września br., składają się prace z pogranicza instalacji i obiektów przestrzennych z wykorzystaniem takich materiałów jak szkło, stłuczka szklana i ceramika. Nie brakuje unikatowych przedmiotów użytku codziennego i obrazów.
    Wiadro wypełnione szklaną stłuczką, krople deszczu, transportujące na swych plecach pióra ze skrzydeł aniołów, swobodnie ściekające do pękniętej misy, do której dojście utrudnia dywan z oszczędnie przyjaznym szklanym włosiem. Taki widok czeka na zwiedzających już po przekroczeniu progu galerii. „Ziarno” zatopione w drewnie, „Wiatr”, który powoduje, że szklane ruloniki jeszcze mocniej przytulają się do siebie, sieci zarzucone na nieco toporne fundamenty naszego postrzegania, „Ona i On” w rozmowie kontrolowanej przez najeżone kieliszki z „Okruchów” szklanego żywota. Gdzieś przy jednym z filarów zasznurowane gorsetem słowa układają się w jedną całość, by móc zaczepiać zwiedzających i snuć swoją opowieść o stojących nieopodal „Braciach Grimm”. Tam, gdzie z „Szumu” narodziła się „Mgła” jest i „Nadzieja”, że pojawią się anioły, by odebrać swoje pióra. Są! Z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Zaproszenie do świata „Potłuczonych” przyjęły również wilki zrodzone z kilku pewnie postawionych, smolistych kresek, skradające się cicho, by nie przepędzić z człowieka tego, co dobre.
    Nazwa wystawy, tj. „Potłuczeni”, stała się wspólnym mianownikiem materii i człowieka.
    Nie raz i nie dwa kruszy się, pęka, rozpada na milion kawałków. Jednak gdy na horyzoncie pojawi się wyobraźnia, przyprószona talentem i niezłomnością, ma szansę powstać z martwych, zyskać nowe życie i swym blaskiem oświecać drogę innym. Być jak szkło to mienić się nie tylko w słoneczny dzień, urzekać i jednocześnie trochę przerażać swą kruchością, zaskakiwać siłą. Taki jest właśnie żywot potłuczonych. Opowieść o człowieku, dźwiganiu trudów rzeczywistości, o tym, co ważne, ulotne i w pośpiechu niedostrzegane zawarła w swych unikatowych praca „szklana artystka”.
    Obserwowanie efektu przenikania światła, zabawa w odkrywanie iluzji na styku płaszczyzn, słuchanie opowieści o tym jak szklana materia po nie zawsze równej walce staje się sztuką – to właśnie te elementy złożyły się na wycieczkę po świecie „Potłuczonych”, gdzie z kawałków przezroczystej tafli, stopionych z emocjami, pod płaszczykiem koloru, już w temperaturze odprężenia pierwotnie surowa materia zyskała nowe życie i zarazem inowrocławską metkę, by jako szklany ambasador miasta na soli, wędrując po świecie, snuć unikatową w formie i treści opowieść. Wernisaż był okazją do rozmów nie tylko o sztuce. Artystce zależało na tym, by zebrać w jednym miejscu ludzi, dla których słowa kultura i sztuka łączą się nierozerwalnie z pracą nad sobą, odkrywaniem tego, co nieznane, ale wielce pożądane.

    Złożone na ekspozycję pracę, choć są w różnych technikach, są jedną, wielką opowieścią o ludziach, o tym do czego dążą, oczekują od życia. Praca nad wystawą nie była łatwa. Muszę przyznać się, że korzystałam z pomocy wielu osób zaprzyjaźnionych ze mną, którzy dali się namówić na wykonywanie ciężkiej, fizycznej pracy. Razem ze mną „pisali” tę opowieść. Tłukli szkło, przenosili, przyklejali na silikon, korzystając z nieco innych technologii. Nie było łatwo. Bywało nawet krwawo. Nieraz skaleczyliśmy się, ale powstałe okruchy szkła stawały się nową, lekką materią, którą można dotknąć bez skaleczenia – mówiła artystka.

    Katarzyna Hałas studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z ceramiki uzyskała w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej, a aneks z malarstwa i rysunku w pracowni doc. Leszka Mickosia. Swoje prace prezentowała na ok. 50 wystawach sztuki (pokazy zbiorowe i indywidualne): Inowrocław, Bolesławiec, Bydgoszcz, Gdańsk, Jelenia Góra, Kłodzko, Kraków, Lubostroń, Poznań, Sopot, Szczecin, Warszawa, Wrocław oraz Antwerpia, Berlin, Budapeszt, Hamburg, Monachium, Kopenhaga, Luksemburg, Madryt, Meksyk, Werona, USA-Arizona.

 

baner

 

 

 

 

zaproszenie