2019-03-23 Monodram Małgorzaty Bogdańskiej „Nie lubię pana, Panie Fellini” w reż. Marka Koterskiego

    W piątek, 22 marca 2019 roku, o godz. 17.00 w Niebieskiej Kamienicy KCK (ul. Kasztelańska 22) zagoszczą niezwykli podróżnicy przemierzający świat off-road - Alicja Kubiak i Jan Kurzela - którzy opowiedzą o wizycie w kraju ludożerców - Papui Zachodniej.
    Śladami ostatnich dzikich plemion, żyjących w tamtych rejonach, podążali w czerwcu 2017 roku. Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków, ale są też takie, które w ogóle nie poddały się „ucywilizowaniu”. Mowa tutaj o Korowajach czy Asmatach, ale także o plemionach, które prowadzą łowiecko-rolnicze życie, jak Dani. Każde z tych plemion zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, ale każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne, ale tym samym niezwykle ciekawe.

    „Dwa pierwsze plemiona to byli ludożercy i łowcy głów. Żyjąc pośród nich przez jakiś czas mieliśmy możliwość poznać ich kulturę i zwyczaje, o których opowiadali nam i pokazywali sami członkowie plemion, jak i nasz przewodnik, człowiek o ogromnej wiedzy, doskonały znawca i wieloletni badacz tych plemion" - wspominają podróżnicy z Gdańska - Cała nasza wyprawa była poświęcona Indonezji, gdzie spędziliśmy ponad cztery miesiące skupiając się na rdzennych plemionach nie tylko Papui. Spotkanie z Tana Toraja na Sulawesi czy Mentawai na Siberucie i pobliskich wyspach, również dostarczyło nam ogromnych wrażeń, które opisaliśmy w naszej najnowszej książce pt. „Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś", która zdobyła nominację do nagrody Książki Podróżniczej Roku 2018". 

    Kiedy nastąpił ostatni akt kanibalizmu na tych ziemiach? Jak wygląda podział mięsa człowieka u kanibali? Jaka jest geneza kanibalizmu? Czy rzeczywiście Asmaci zabili i zjedli Michaela Rockeffelera? Na te i wiele innych, równie niezwykłych pytań odpowiedzą podczas prelekcji, dodatkowo prezentując unikatowe eksponaty i slajdy.

    Zapraszamy na spotkanie, wstęp jest wolny!

 

JAN KURZELA – urodzony w Gdańsku w 1948 r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Przez wiele lat współpracował z organizacją producentów muzycznych w zakresie praw autorskich. Obecnie na emeryturze.

ALICJA KUBIAK – urodzona w Poznaniu w 1974 r. Absolwentka  Wydziału Neofilologii w zakresie filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie nauczyciel oraz lektor języka angielskiego.

    Więcej o naszych gościach - www.oczamidosgringos.com

 

baner1