2019-07-12 Electric Light Orchestra & Phil Bates w Teatrze Letnim

    Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się doskonałą okazją do przypomnienia działalności politycznej i kulturalnej Ignacego Jana Paderewskiego, niezwykłe zaangażowanego w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie muzyka i męża stanu oraz jego późniejszej kariery politycznej.
    Z tej okazji w Niebieskiej Kamienicy KCK przy ul. Kasztelańskiej 22 odbyło się muzyczne spotkanie przy pianinie z Marią Nowosad, pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej, która wygłosiła prelekcję „Dwa oblicza I. J. Paderewskiego”.
    Przedstawiła ona sylwetkę sławnego pianisty przez pryzmat jego dzieł, ale i podróży, które odbył, ukazując różne oblicza wirtuoza zarówno te powszechnie znane, jak i te, o których wielu nie słyszało, tj. człowieka oddanego rodzinie i kolekcjonera sztuki dalekowschodniej, filantropa.
    Nie zabrakło najsłynniejszych dzieł wirtuoza fortepianu osobiście wykonanych przez p. Marię Nowosad, jak również pokazu fotografii, umożliwiającego poznanie najbliżej rodziny i przyjaciół Paderewskiego.

 

baner