2 marca 2017 roku w Galerii Miejskiej na piętrze teatru otwarto wystawę malarstwa i rysunku toruńskiego artysty Marka Hoffmanna, zmarłego w 2014 roku, zatytułowaną „Niedokończone”.
    W wernisażu uczestniczyli dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu Jerzy Rochowiak i Kamil Hoffmann, syn artysty.
    Na ekspozycję składają się prace wybrane z ponad 20 lat twórczości. Artystyczny przekrój prezentuje przemiany stylistyczne, poszukiwania twórcze, sposób w jaki artysta patrzył na świat.
    Marek Hoffmann był niezwykle cenioną i ważną postacią w toruńskim środowisku artystycznym. Organizował wystawy i spotkania z artystami, aranżował przestrzeń wystawienniczą, ale przede wszystkim uprawiał malarstwo i rysunek. Choć nigdy nie zerwał ze światem figuratywnym, na przestrzeni czterech dekad swojej aktywności artystycznej romansował z abstrakcją. Niezwykle często podkreślał, że najważniejszy jest dla niego kolor. Wprowadzał go również do rysunków.

    „W swojej twórczości artysta mówił własnym głosem, ale nie epatował swoją osobowością, raczej obserwował świat, transponował go i prezentował osobistą wizję Stworzenia, bezsprzecznie był w swojej twórczości personalistą. Z taką wizją świata korespondują najczęściej podejmowane przez niego tematy: sacrum, kondycja człowieka we współczesnym świecie czy relacje międzyludzkie. Rzadziej malował krajobrazy i martwe natury, silnie inspirowała go jednak gotycka architektura Torunia (…)” – tak o artyście napisał Kamil Hoffmann.

    Spoglądając na twórczość plastyczną Marka Hoffmanna, można wskazać co najmniej kilka cech, które przez cztery dekady charakteryzowały jego styl i sposób malarskiego obrazowania.

    „Zaczął od technik olejnych i to była główna wykorzystywana przez niego przez 20 lat technika malarska. Później zainteresował się gwaszem, temperą, akrylem. Jak tłumaczył, wynikało to ze specyfiki tego medium, z tego że można inaczej zobrazować światło. Trzeci etap pod koniec życia to rysunki tuszem. Wykorzystywał też pastele i kredki akwarelowe. Dominował jednak czarny tusz. Miało to związek ze zmianą podejścia do rzeczywistości, patrzenia na nią. Nie można zapominać, że zawsze najbardziej interesował go człowiek, człowiek w relacji z drugim człowiekiem, ze światem, przestrzenią, Bogiem” – mówił Kamil Hoffmann, specjalista ds. informacji kulturalnej WOAK, prywatnie syn artysty.

    Nagła śmierć artysty sprawiła, że obrazy już na zawsze zostaną „Niedokończone”. O tym, które z nich i czy w ogóle wymagają uzupełnień wie tylko sam autor.
Wystawę można oglądać do końca marca od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz w sobotę od godz. 10.00 do 16.00. Wstęp jest wolny.

 

Poniżej skrócona biografia artysty

Marek Hoffmann urodził się 16 kwietnia 1947 roku. (zmarł 15.03.2014 r.). W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Bronisława Kierzkowskiego. Uprawiał malarstwo i rysunek. Projektował witraże, zegary, wystrój wnętrz. Był autorem aranżacji wystaw w galeriach sztuki i muzeach, pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw wystawiennictwa. Przez dwadzieścia lat etatowo związany z Galerią Sztuki Wozownia w Toruniu. Przez czterdzieści lat prowadził Galerię Omega w Toruniu (nazwaną w roku 2014 Galerią Omega im. Marka Hoffmanna). Organizował wystawy i spotkania artystów polskich i międzynarodowych, najczęściej związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Był laureatem licznych nagród artystycznych. Swoje obrazy prezentował w kraju i za granicą.

plakat maly