Od 16 grudnia 2016 roku ściany Galerii Miejskiej na piętrze inowrocławskiego teatru zdobią prace autorstwa inowrocławianina Marcina Fołdy, składające się na ekspozycję „Marginalia retrospekcji”.
    Najstarsze szkice pochodzą z lat 90. minionego stulecia. Najnowsze zaledwie kilka dni temu wgryzły się w papier czy też płótno. Co je łączy? Chęć zatrzymania w czasie, uwięzienia w obrazie chwil, które choć ulotne, poza głównym polem widzenia, w danym momencie wywołały silne emocje, wryły się w pamięć.

    „Gdy proces percepcji zostaje uruchomiony, pewne sytuacje naszej obserwacji stają się ulotne, przemijają gdzieś widziane jedynie przysłowiowym kątem oka. Moje malarskie zapisy są rejestrem tego stanu. Wracam do nich często, próbując przypomnieć sobie te wspomnienia i stąd właśnie nazwa wystawy „Marginalia retrospekcji”, czyli moment, w którym poza marginesem postrzegania próbujemy odwzorować stan naszych uczuć” – wyjaśniał autor ekspozycji Marcin Fołda.

    Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych w pracowni Mieczysława Ziomka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką, rzeźbą, fotografią, architekturą wnętrz. Od 2006 roku jest czynnym nauczycielem w placówkach oświatowych w Inowrocławiu. Posiada Autorską Pracownię. Od września bieżącego roku prowadzi w Niebieskiej Kamienicy KCK przy ul. Kasztelańskiej 22 zajęcia z rysunku i malarstwa dedykowane osobom dorosłym. Współpracuje również z miejskim informatorem „Nasze miasto”, a w wolnym chwilach tworzy murale. Jest pięciokrotnym zdobywcą Nagrody Prezydenta Miasta Inowrocławia przyznawanej podczas dorocznych wystaw „Inowrocławska Plastyka”. To artysta poszukujący.

    „Myślę, że każdy z nas ma w sobie taki mały pierwiastek stwórcy, który aktywizuje nas do działania. Być twórcą czegoś nowego lepszego i w dodatku pięknego to bardzo uzależniające. Nieważne czy dotyczy to codziennego ubioru czy udekorowania własnej przestrzeni mieszkalnej. Chcemy rzeczywistość poprawiać, upiększać. To po prostu tkwi w ludzkiej naturze i jest silnie w nas zakorzenione. Tak też jest ze mną, tworzenie jest częścią mnie od urodzenia. Jest to uwarunkowane genetycznie, to instynkt jak u zwierzęcia, które musi polować aby żyć. Jestem wciąż poszukującym twórcą. Inspirują mnie różne kierunki i nurty we współczesnej sztuce. Trudno jest mnie samemu siebie zdefiniować, gdyż te różne zainteresowania łączą się w moich pracach. Mogę na pewno nazwać ją sztuką wnętrza, mojego wnętrza. Przejawem tego co aktualnie mnie interesuje, co czuję, czego doświadczam podczas pracy twórczej” – czytamy w katalogu wystawy.

    Wystawę można oglądać do 24 stycznia 2017 roku, od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00 i w sobotę w godz. 10.00-16.00. Wstęp jest wolny.

 

 

 

Wystawy Marcina Fołdy:
2015 - Wystawa indywidualna pt. Antropomorfy w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
2015 - Wystawa zbiorowa absolwentów III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu z okazji 25-lecia powstania szkoły
2015 - INO-ART - wystawa zbiorowa
2014 - INO-ART - Nagroda Prezydenta Miasta Inowrocławia
2013 - Inowrocławska Plastyka 2013 - wystawa zbiorowa·
2012 - Inowrocławska Plastyka 2012 - Nagroda Prezydenta Miasta Inowrocławia
2011 - Stypendysta Prezydenta Miasta Inowrocławia (stypendium artystyczne)
2010 - Inowrocławska Plastyka 2010 - Nagroda Prezydenta Miasta Inowrocławia oraz Nagroda Dyrektora Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu
2009 - Inowrocławska Plastyka 2009 - wystawa zbiorowa
2008 - Inowrocławska Plastyka 2008 - Nagroda Prezydenta Miasta Inowrocławia
2007 - Inowrocławska Plastyka 2007 - Nagroda Prezydenta Miasta Inowrocławia
2007 - Wystawa indywidualna pt. Aerochemia w Galerii w Ratuszu w Inowrocławiu
2006 - Inowrocławscy Artyści Przedstawiają - wystawa zbiorowa z okazji Dni Inowrocławia
2005 - Wystawa indywidualna pt. Rozdroża inspiracji w III Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu
2004 - Wystawa poplenerowa w Muzeum im. St. Noakowskiego w Nieszawie
2003 - dyplom uczestnictwa w wystawie Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny pt. Alkohol i kierowca
2002 - Wystawa poplenerowa w Muzeum St. Noakowskiego w Nieszawie
2001 - Wystawa poplenerowa na murach miasta w Tucholi
2000 - Wystawa poplenerowa w Muzeum im. St. Noakowskiego w Nieszawie
1999 - Wystawa Dyplomowa TEN w Galerii pod patronatem UNESCO w Toruniu
1999 - Wystawa zbiorowa absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego Inowrocławiu w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu